حلب؛ خرمشهر سوریه


حلب؛ خرمشهر سوریه

تألیف: فرزان شهیدی

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۶۸ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۷

موضوع: حلب (سوريه) -سازمان‌هاي تروريستي ـ سوريه-حلب-سياست و حکومت -قرن ۲۱ م- روابط خارجي -تاريخ 

قیمت: ۲۵۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

 

کتاب حلب؛ خرمشهر سوریه نوشته فرزان شهیدی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به بررسی موقعیت و جایگاه تاریخی، فرهنگی و سیاسی و اقتصادی حلب در سوریه و شیوه آزادسازی این شهر از دست گروه‌های تروریستی می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب حلب؛ خرمشهر سوریه موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ حلب؛ خرمشهر سوریه یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌المل داشته باشد. خواندن کتاب حلب؛ خرمشهر سوریه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

 طی سال‌های اخیر، روند تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در غرب آسیا از چنان شتاب و عمقی برخوردار بوده است که برای بررسی همه ابعاد و جوانب مختلف آن، باید مجموعه‌ای از متغیرها و مؤلفه‌های اثرگذار در هر یک از تحولات اعم از زمینه‌های تاریخی، موقعیت‌ جغرافیایی، وضعیت اقتصادی و از همه مهم‌تر بازیگران سیاسی دخیل را مورد ارزیابی قرار داد. بررسی و واکاوی دقیق و موشکافانه تحولات جهان اسلام به خصوص منطقه غرب آسیا از دو جهت حائز اهمیت است:

نخست آنکه، موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بطن تحولات منطقه به عنوان یک بازیگر اثرگذار و اثرپذیر ایجاب می‌کند که این تحولات تحت یک نگاه کارشناسانه و دقیق مورد بررسی قرار گرفته و هرگونه ارتباط آنها با منافع و امنیت ایران در صحنه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد.

دوم آنکه، تولید علم و نگاه بومی به تحولات منطقه فارغ از تحلیل‌ها و گزارش‌های گوناگون و بعضا جهت‌داری که از آن سوی مرزها و از طریق رسانه‌های مختلف و اندیشکده‌های غربی و عربی در دسترس دانشجویان، اساتید و سایر علاقمندان حوزه‌های سیاسی و دیپلماتیک قرار می‌گیرد، می‌تواند در ایجاد یک نگاه و رویکرد متفاوت به سیر تحولات جاری در عرصه های منطقه ای و بین المللی، مفید و موثر باشد.

در حال حاضر، اگرچه با وقوع هر تحول یا بحرانی، تحلیل های مختلف در قالب یادداشت، گزارش و ترجمه در سایت ها، خبرگزاری‌ها و نشریه‌های مختلف انتشار می‌یابد که هر یک از دریچه‌ای خاص به تحلیل و بررسی موضوعات می‌پردازند، اما به نظر می‌رسد برای بررسی عمیق هر کدام از تحولات باید یک نگاه دقیق‌تر و کارشناسی‌تر به موضوعات داشت تا بتوانند فراتر از نگاه تحول‌محور به رویدادها، روند تحولات را با نگاهی عمیق‌تر و وسیع‌تر مورد واکاوی قرار دهند. تحقق این مسئله نیازمند بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و ارائه تحلیل‌های کارشناسی و تخصصی در حوزه‌های مختلف سیاسی، منطقه‌ای و بین‌الملل است. بدون شک کتاب بهترین ابزاری است که می‌تواند نتایج پژوهش کارشناسان و متخصصان را در معرض دید علاقه‌مندان بگذارد.

«موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور» با توجه به رسالت و اهداف خود، نسبت به تالیف و انتشار کتاب‌های مختلف که حاصل مطالعات و پژوهش‌های بومی و تخصصی است، مبادرت ورزیده و تلاش دارد از این طریق، در راستای آگاهی‌بخشی جهت درک عمیق از تحولات جهان اسلام و منطقه غرب آسیا گام بردارد. امید است که تجربه مطالعاتی این موسسه به موازات بهره‌گیری از کارشناسان برجسته بتواند زمینه‌های مطالعات عمیق تحولات جهان اسلام و منطقه غرب آسیا را برای همه علاقه‌مندان فراهم نماید.

کتاب حاضر ضمن ضمن بررسی موقعیت و جایگاه تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و حلب، به نحوه آزادسازی این شهر و پیامدهای آن بر سرنوشت بحران سوریه پرداخته است.

آزادی حلب از اشغال گروه‌های تروریستی‌ ـ ‌تکفیری پس از نزدیک به پنج سال، نقطه عطفی در تحولات سوریه به‌شمار می‌رود؛ زیرا این شهر به لحاظ ژئوپلیتیکی و استراتژیکی، آشنه پاشیل نظام سوریه در شمال سوریه محسوب شده و سلطه تروریست‌ها بر آن، می‌توانست زمینه‌های توطئه جبهه غربی‌ـ‌عربی برای جدایی شمال از جنوب سوریه را فراهم کند. اهمیت شهر حلب و فداکاری‌های انجام شده برای آزادسازی آن را می‌توان با دوران آزادی خرمشهر در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مقایسه کرد که طی آن، جهادی تمام عیار و مقدس برای خروج اشغالگران بعثی از این شهر صورت گرفت.