شاخ شيطان

بررسي ابعاد و پيامدهاي جنگ عربستان عليه يمن

 

 

تألیف: مؤسسه مطالعات انديشه‌سازان نور

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۲۸ ص

نوبت چاپ: اول ـ  ۱۳۹۴

موضوع:  يمن (جمهوري) – سياست و حکومت – قرن ۲۱ م. – روابط خارجي – عربستان سعودي

قیمت: ۱۲۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب شاخ شیطان که به همت پژوهشگران موسسه مطالعاتی اندیشه‌سازان نور منتشر شده است، یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مسئله‌ی ابعاد و پیامدهای جنگ عربستان علیه یمن و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب شاخ شیطان موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ شاخ شیطان یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب شاخ شیطان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

تهاجم وحشيانه عربستان سعودي به مردم مظلوم يمن موجب فشار مضاعفي به مردم اين كشور شد. بعد از اينكه فرايند تحولات انقلاب يمن در مسير صحيح خود قرار گرفت و به سمتي رفت كه عربستان نتوانست آن را همچون بيداري اسلامي ساير كشورها مصادره يا مغلوب كند و عملاً مسير حوادث در جهت منافع ملي مردم رقم خورد، رياض براي رسيدن به اهداف سياسي، تهاجم هوايي به تأسيسات زيربنايي و مردم مظلوم يمن را شروع كرد.

مؤسسه انديشه‌سازان نور براي تبيين ابعاد و پيامدهاي اين تهاجم در روزهاي ۲۳ و ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ به برگزاري نشست‌هاي تخصصي «بررسي ابعاد و پيامدهاي جنگ عربستان عليه يمن» پرداخت. در اين نشست‌ها كه در قالب چهار جلسه مجزا برگزار شد، استادان و كارشناسان مختلف ديدگاه‌هاي خود را در خصوص موضوعات مد نظر ارائه كردند. كتاب حاضر حاوي ديدگاه‌هاي مطرح شده در اين نشست‌ها است كه توسط آقايان محمد ايراني، حسين شيخ‌الاسلام، محمد علي مهتدي، ابراهيم متقي، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد ابوالحسن نواب، حسن عابديني، حسين رويوران، حميد رضا دهقاني‌پوده، علي اكبر رستمي، صالح اسدي، محمد علي رحماني، عيسي گل‌وردي، محسن باقري، قدير نصري، نعمت‌الله ايزدي و اصغر محمدي مطرح شده‌اند.