واکاوی افق تحولات رژیم صهیونیستی در نشست خبری با سعدالله زارعی

نتانیاهو الان ظاهرا نخست وزیر کابینه است اما در واقع رئیس ساختاری است که به عنوان هیئت مدیره عمل کند و قدرت سابق را ندارد. نخست وزیر ضعیف شده هم درگیر تندروهای داخلی است و هم در بیرون از کابینه با دستگاه قضایی و رهبران احزاب و با فلسطینی‌ها درگیر است که این بحرانها در تاریخ این رژیم بی‌سابقه بوده است.

 در مورخ یکم بهمن ماه موسسه اندیشه سازان نور روز شنبه جلسه پرسش و پاسخی درباره آخرین تحولات فلسطین و رژیم صهیونیستی با حضور خبرنگاران برگزار نمود. در این جلسه سعدالله زارعی رئیس این مرکز تحولات فلسطین را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و نکاتی را در این زمینه مطرح کرد.
زارعی در ابتدای جلسه در بیان اهمیت مسئله فلسطین گفت: بحث فلسطین برای موقعیت جمهوری اسلامی و محور مقاومت یک مسئله اساسی است. یکی از شاخصه‌هایی که بتوان میزان قدرت ایران را در برابر رقبا اندازه گیری کرد مسئله فلسطین است. فلسطین اگر روند سازشکارانه داشته باشد نشان می‌دهد که خط سازش در منطقه در موقعیت برتری قرار دارد و اگر چنانچه فلسطین در خط مقاومت قرار داشته باشد بیانگر این است که جبهه مقاومت و ایران موقعیت بهتری دارند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا و جهان عرب در ادامه سخنان خود تحولات داخلی فلسطین را از چند منظر مهم ارزیابی کرد و گفت: اول، در داخل فلسطین باور به مقاومت افزایش یافته است و پیگیری خط مشی مقاومت، مسئله اصلی فلسطینی‌ها است که یکی از دلایل آن به موفقیت مقاومت در پرونده فلسطین مربوط می‌شود. ملت فلسطین در هفت دهه گذشته ثمرات محور سازشکارانه را به خوبی دیده‌اند که نتیجه‌ای در پی نداشته است و همزمان در طول چند دهه اخیر هم ثمرات مقاومت را هم دیده‌اند که توانسته سطحی از امنیت را برای فلسطینی‌ها به ارمغان بیاورد. هر چند رژیم صهیونیستی همچنان به جنایات خود ادامه می‌دهد اما فاصله اقدامات اسرائیلی‌ها در دوره‌های گذشته با امروز خیلی زیاد است. اینکه چرا صهیونیست‌ها جرات نمی‌کنند بر علیه فلسطینی‌ها اقدام کنند به این جهت است که محور مقاومت قدرت خود را در اینجا اثبات کرده و این از دستاوردهای مهم مقاومت در منطقه است.
زارعی یک دلیل دیگر را هم شکست خط سازش دانست و گفت: این محور برای اینکه بتواند حرف اول را در فلسطین بزند هیچ چیزی کم نداشت. غربیها و اکثر اعراب و حتی در داخل فلسطین از این روند حمایت می‌کردند و انتظار می‌رفت که این محور پیروز ‌شود و برای فلسطینی‌ها دستاوردهایی به همراه آورد ولی چنین چیزی اتفاق نیفتاد و نوعی سرخوردگی نسبت به سازش به وجود آمده است.
عامل سوم، اقدامات صهیونیستها است که سبب شده تا فلسطینی‌ها در وضعیت آماده‌تری قرار داشته باشند و تندروی‌هایی که از سوی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در هفته‌های اخیر انجام شده است به این مسئله دامن زده است.
زارعی سپس رژیم صهیونیستی را در بحرانی‌ترین دوره تاریخی خود از حیث وضعیت داخلی گرفتار دانست و تأکید کرد: در هیچ دوره‌ای این سطح از اختلافات در سرزمینهای اشغالی وجود نداشته است ولی الان دولت با انواع مشکلات مواجه است. موضع گیری‌هایی که اخیرا برخی مقامات اسرائیلی درباره فروپاشی از درون این رژیم داشته‌اند، عمق اختلافات اسرائیلی‌ها را نشان می‌دهد. از طرفی، دولت، ارتش و دستگاه امنیتی با هم درگیر هستند و دستگاه قضایی یکی از وزرای کابینه نتانیاهو را فاقد صلاحیت در این سمت معرفی کرده است که او نیز تهدید کرده اگر کرسی وزارتی را در اختیار نداشته باشد از ائتلاف خارج خواهد شد و در صورت خروج این حزب، کابینه ائتلافی از اکثریت خواهد افتاد و شرایط برای انتخابات ششم هموار خواهد شد.
شکست اسرائیل، شکست بزرگترین پروژه غرب
زارعی در بخش دیگری از تحلیل خود شکست اسرائیل در منطقه را شکست بزرگترین پروژه غرب از زمان جنگ جهانی اول تاکنون دانست که پس از اعلامیه بالفور در سال ۱۹۱۷ تشکیل دولت یهودی مطرح شد و بر اساس آن یهودیان به فلسطین سرازیر شدند و در این مدت با وجود تشدید جنایات این رژیم همواره از سوی غربیها حمایت شده است و اگر اسرائیل شکست بخورد شاهد ادامه شکستهای بعدی غرب در منطقه خواهیم بود.
مسئله دیگر شدت درگیری بین فلسطینی‌ها و صهیونیستها است. در طول تاریخ درگیری‌ها، هیچ گاه حجم درگیری بین دو طرف تا این حد نبوده است و گفته می‌شود که در سرزمینهای اشغالی روزانه بیش از ۳۰ عملیات از سوی فلسطینی‌ها انجام می‌شود و در طول یکسال بیش از ده هزار عملیات علیه اسرائیل انجام شده است و تعداد کشته‌های این رژیم در عملیات شهادت طلبانه از آمار کشته‌ها در جنگها بیشتر بوده است و این نشان می‌دهد که تحولات فلسطین حساس است.
از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی در حال حاضر با فقدان شخصیت‌های میانجی مواجه است. در گذشته اسرائیلی‌ها وقتی دچار اختلاف می‌شدند روسا و نظامیان بازنشسته وارد عمل شده و اختلافات را حل می‌کردند ولی اکنون این شخصیت‌ها نیستند تا درگیری‌های سیاسی بین نتانیاهو با رقبایش را حل کند. نتانیاهو الان ظاهرا نخست وزیر کابینه است اما در واقع رئیس ساختاری است که به عنوان هیئت مدیره عمل کند و قدرت سابق را ندارد. نخست وزیر ضعیف شده هم درگیر تندروهای داخلی است و هم در بیرون از کابینه با دستگاه قضایی و رهبران احزاب و با فلسطینی‌ها درگیر است که این بحرانها در تاریخ این رژیم بی‌سابقه بوده است.
زارعی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگان مبنی بر اینکه اقداماتی که کابینه رژیم صهیونیستی در کرانه باختری انجام می‌دهد از جمله تعرض به مسجدالاقصی و تلاش برای توسعه شهرک سازی‌ها آیا به شکل گیری انتفاضه جدید منجر خواهد شد یا خیر؟ تاکید کرد: تحولات کنونی کرانه باختری بسیار گسترده‌تر از انتفاضه است و اگر آمارها را بررسی کنیم تعداد کشته‌های رژیم صهیونیستی بیشتر از تعداد کشته‌های انتفاضه‌های اول و دوم و حتی جنگهای پی در پی با فلسطینی‌ها است و نشان می‌دهد این رژیم با مشکل بزرگتر از انتفاضه مواجه است و عملیاتی فلسطینی‌ها اکنون انجام می‌دهند بیشتر مسلحانه است که سبب شده تا ۵۰ درصد ارتش اسرائیل در حالت آماده باش قرار گیرد و از طرفی هزینه‌های این رژیم را افزایش داده است.

زارعی در ادامه درباره وضعیت تشکیلات خودگردان هم گفت که این تشکیلات تسلیم فلسطینی‌ها شده است و اگر الآن رای گیری کنند محمود عباس و طرفدارانش تنها دو درصد رای خواهند آورد و اکنون جنبش فتح به حماس و جهاد اسلامی پیوسته است و حتی سلاحهایی که در اختیار گروههای مقاومت فلسطین قرار داده می‌شود توسط اعضای فتح انجام می‌شود.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*