باب‌المندب

چرخش استراتژيک یمن

تألیف: محمد صوفی

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۲۰۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  فروردین ۱۳۹۶

موضوع: يمن (جمهوري) – سياست و حکومت – قرن ۲۱م. – تاريخ – جنگ داخلي، ۱۹۹۴م. – روابط خارجي ـ ـ عربستان سعودي -روابط خارجي – تنگه باب‌المندب

قیمت: ۱۸۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب حزب‌الله در سوریه نوشته سلمان رضوی و طاهره گودرزی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی سوریه و حضور حزب‌الله در این منطقه و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب حزب‌الله در سوریه موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ حزب‌الله در سوریه یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب حزب‌الله در سوریه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

بحران سوریه به عنوان یکی از ساختگی‌ترین و مصنوعی‌ترین بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جنبه‌های مختلف قابل بحث و بررسی است. یکی از مهم‌ترین ابعاد این بحران، مداخله بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در آن است که موجب تحویل و تداوم بحران شده است. نکته جالب توجه در سیاست‌های این بازیگران، هدف یکسان آنهاست. به نحوی که می‌توان اهداف تمام بازیگران دخیل در بحران سوریه را که علیه دولت قانونی این کشور اقدام کردند، مقابله با جبهه مقاومت و تضعیف آن تلقی کرد. به خصوص که خروج سوریه از جبهه مقاومت می‌توانست به قطع ارتباط ایران با حزب‌الله لبنان منجر شود و تحقق این امر پیامدهای عمیقی از جمله تغییر موازنه قدرت به سود دشمنان جبهه مقاومت در منطقه بر جا می‌گذاشت. به همین دلیل با شدت گرفتن بحران در سوریه و مشاهده خطرات جدی اقدامات بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، حزب‌الله به عنوان یک نیروی تعیین‌کننده وارد تحولات این کشور شد.
حضور حزب‌الله در سوریه و انجام عملیات‌های مختلف در کنار ارتش و دولت سوریه پیروزی‌های بزرگی علیه گروه‌های تکفیری و تروریستی به دنبال داشت. همچنین حزب‌الله با حضور در سوریه مانع از تسری بحران به داخل لبنان شد. در عین حال، حضور حزب‌الله در سوریه موجب تقویت محور مقاومت شد و نقشه‌های جبهه غربی ـ عربی ـ عبری را در تضعیف مقاومت اسلامی ناکام گذاشت. با وجود آنکه مشارکت حزب‌الله در مبارزه با گروه‌های تروریستی ـ تکفیری و حامیان آنها در سوریه، تبلیغات سوء زیادی علیه این جنبش به راه انداخت، اما حزب‌الله بنا به دلایلی ناگزیر از این حضور و مشارکت بود.
مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور با توجه به اهمیت موضوع، اقدام به انتشار کتابی با عنوان «حزب‌الله در سوریه؛ تحول استراتژیک یا تاکتیک» کرده است. این کتاب به صورت مستند و مستدل به ارائه بحث درباره چرایی و چگونگی حضور حزب‌الله در سوریه پرداخته است. همچنین کتاب به بیان این مسئله می‌پردازد که حضور حزب‌الله در سوریه دارای چه پیامدها و عواقبی بوده است و در نهایت، چشم‌انداز آن چه خواهد بود. امید است مطالعه این کتاب، تصویر روشنی از دلایل، پیامدها و چشم‌انداز حضور حزب‌الله در سوریه به خوانندگان و علاقه‌مندان ارائه کند.