تروریسم و تکفیر

از دوره باستان تا ظهور داعش

تألیف: جيمز ام. لوتز و برندا جي. لوتز

ترجمه و توضیح: مهدي بيژني

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۳۶۷ ص

نوبت چاپ: اول ـ  اسفند ۱۳۹۵

موضوع: تروريسم – تاريخ

قیمت: ۲۷۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب تروریسم و تکفیر نوشته جیمز ام. لوتز و برندا جی. لوتز یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مسئله‌ی تروریسم و تکفیر از دوره باستان تا ظهور داعش و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب تروریسم و تکفیر موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ تروریسم و تکفیر یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب تروریسم و تکفیر را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

ترور در لغت به‌ معنای وحشت و ترس زیاد است و در اصطلاح به حالت وحشت فوق‌العاده‌ای اطلاق می‌شود که ناشی از دست‌زدن به خشونت و قتل و خونریزی از سوی یک گروه، حزب یا دولت به‌منظور نیل به هدف‌های سیاسی، کسب یا حفظ قدرت است.

در طول تاریخ می‌توان مصادیقی را از این واژه مورد اشاره قرار داد؛ اما در دوران معاصر عموماً تروریسم را با تروریسم سیستماتیک نیمه‌ دوم قرن ۱۹ اروپا معرفی می‌کنند که موارد آن متعدد است. در چند دهه اخیر مسئله تروریسم از چند جهت حایز اهمیت شده است:

نخست آنکه تروریسم به بهانه و دستاویز بسیاری از تحولات بین‌المللی مبدل شده است؛ به نحوی که پس از رخداد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، آمریکا تلاش کرد مبارزه با تروریسم را به گفتمان مسلط خود در عرصه بین‌المللی تبدیل کند. در پی این رویکرد، دست‌کم دو تهاجم نظامی آمریکا و متحدان آن به افغانستان و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم صورت گرفت.

دوم آنکه در سال‌های اخیر شاهد پیدایش نوعی تروریسم بین‌المللی در سطح جهان به ویژه منطقه غرب آسیا هستیم. آنچه که سوریه و سپس عراق را تحت عنوان گروه داعش به آشوب کشید، بیانگر نوعی تروریسم بین‌المللی است که توانسته اتباع کشورهای مختلف را دور هم جمع نماید.

سوم آنکه رویکرد کشورهای غربی به تروریسم باعث ارایه تعریفی جدید از تروریسم شده که مطابق با آن، گروه‌های تروریستی که در خدمت منافع امریکا و غرب هستند، با عنوان «تروریست خوب» و گروه‌هایی که معارض غرب هستند با عنوان «تروریست بد» شناخته می‌شوند.

چهارم آنکه در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی صورت گرفت که ترور و ترویسم به اسلام نسبت داده و از این طریق برنامه اسلام‌هراسی با قوت بیشتری پی گرفته شود. این در حالی است که اسلام نه تنها به‌صورت قاطع چنین ایده‌ای را نمی‌پذیرد، بلکه به صراحت مسلمانان را به پرهیز از این امر توصیه می‌کند. از منظر اسلام حتی در دفاع مشروع هم کشتن افراد بی‌گناه، تعقیب فراریان، کشتن اسیران، زنان، کودکان و از این فراتر تخریب جنگل‌ها، درختان، آلوده کردن آب‌ها، تعرض به ناموس مردم و پرده‌دری مجاز نيست.

در مجموع ترور چه در نوع دولتی چه در اشکال شخصی آن، کاربرد خلاف یا غیرقانونی و غیرشرعی از زور و خشونت علیه افراد، اموال یا حتی منابع طبیعی را در برمی‌گیرد و چنین امری در جوامع انسانی خواهان فضیلت به ویژه در جوامع راستین اسلامی کاملاً مطرود است.

مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور در راستای رسالت و اهداف خود جهت روشن‌گری درباره مسایل سیاسی جهان اسلام، توجه ویژه‌ای به مقوله تروریسم و ابعاد گسترش آن در مناطق پیرامونی جمهوری اسلامی ایران دارد. در این راستا، کتاب «تروریسم و تکفیر؛ از دوره باستان تا ظهور داعش» که توسط جیمز ام. لوتز و برندا جی. لوتز به رشته تحریر درآمده، به بررسی مسئله تروریسم و ریشه‌ها و روند تکامل آن پرداخته است. کتاب حاضر ضمن پردازش مفهوم تروریسم به جریان‌شناسی گروه‌های تروریستی از دوران باستان تا ظهور داعش پرداخته است و به اين دليل اهمیت دارد که می‌تواند ابعاد پنهان نظری و پیشینه تاریخی مفهوم ترور را بیان کند.