تکفیر و توحید 

جستاری در مبانی، پیشگامان و اهداف گروه‌های تکفیری

 

تألیف: نسيب محمد حطيط

مترجم: محسن فراهاني

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۲۳۳ ص

نوبت چاپ: اول ـ  اسفند ۱۳۹۵

موضوع: بنيادگرايي اسلامي – تاريخ – سلفيه – عقايد

 

قیمت: ۱۷۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب تکفیر و توحید نوشته نسیب محمد حطیط یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است این کتاب جستاری است در مبانی، پیشگامان و اهداف گروه‌های تکفیری. این اثر برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب تکفیر و توحید موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ تکفیر و توحید یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌المل داشته باشد. خواندن کتاب تکفیر و توحید را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

تفکر سلفی در بزنگاه‌هاي تاریخی از ظهور خوارج تا سقوط عباسیان، فروپاشی امپراتوری عثمانی و تا به امروز در عالم سیاست تجلی یافته و به ایفای نقش پرداخته است‌. این تفکر که در خلال سال‌های اخیر با هدف ضربه زدن به محور مقاومت در منطقه خاورمیانه به طور خاص و در سطح بين‌الملل به طور عام فعال شده است، ابعاد و زوایای گوناگونی دارد که سعی شده در کتاب حاضر به آنها پرداخته شود‌.

کتاب حاضر با طرح این سؤال که «فرد تکفیری، قربانی است یا جلاد؟» با کمک آیات و روایات، نحوه برخورد اصولی و بنیادی را با این پدیده شرح می‌دهد. همچنین ضمن اشاره به تحول تاریخی سلفی‌گری، به حضور این مفهوم و گرایش در نزد یهوديان، مسیحیان و سکولارها نیز اشاره دارد‌ و نشان مي‌دهد که سلفي‌گري، مفهومي صرفاً اسلامي نيست و در ساير اديان، مذاهب و گرايش‌ها نيز وجود دارد. علاوه بر این کتاب حاضر ضمن توجه به سیر مراحل و تطور تاریخی سلفی‌گرایی، تمرکز اصلی خود را به بحث تکفیر و اهمیت آن در نشو و نما و استمرار گروه‌های سلفی تکفیری در دوران معاصر معطوف کرده است.

دکتر نسيب حطيط، نویسنده کتاب، از شيعيان لبنان است که دوران فعالیت سیاسی خود را در حرکت امل گذرانده و در ایامی که مسئول دفتر سیاسی این حزب بود، به‌واسطه اختلاف‌نظر با دیدگاه محافظه‌کارانه در نحوه برخورد با حمله رژیم صهیونیستی به لبنان در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ میلادی از این حزب کناره‌گیری کرد. وی در حال حاضر ضمن تدریس در دانشگاه، فعالیت‌های خود را به عنوان کارشناس استراتژیک در قالب نوشتن مقالات، کتاب و سخنرانی‌هاي متعدد ادامه مي‌دهد.

نسيب حطيط با اشاره به حوادث مربوط به حضور و فعالیت گروه‌های تکفیری وابسته به داعش در لبنان و انفجارهای صورت گرفته و تأثير آن در صحنه سیاسی و اجتماعی لبنان اعتقاد دارد به‌رغم اینکه واژه‌هایي نظير سلفی، مجاهد و تکفیری، فضای رسانه‌ای را اشغال کرده، نحوه برخورد با آنها در گفت‌وگوهای سیاسی و رسانه‌ها، ساده و سطحی است و به هیچ ‌وجه با پیچیدگی‌های موجود در اقدامات تکفیری و مبانی، اهداف و رفتار آنها تناسبي ندارد. از این رو کتاب حاضر جهت رفع اشکال فوق، ضمن اشاره به تحولات فکری و تاریخی به واکاوی حوادث منطقه و بين‌الملل در خلال قرن بیستم میلادی پرداخته و زمینه‌های پیدایش و رشد و نمو جریان تکفیری در قالب اعتقاد سلفی را به تفصیل بیان کرده است‌.

 مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور در راستای اهداف خود مبنی بر ارائه شناخت صحیح و دقیق از گروه‌های تکفیری به مخاطبان و کارشناسان، نسبت به ترجمه و انتشار کتاب حاضر مبادرت ورزیده است. کتاب حاضر از این حیث دارای اهمیت است که ظهور گروه‌های تکفیری را بر اساس ویژگی‌های فکری و همین‌طور بروز تحولات منطقه‌اي و بين‌المللی که در نهایت منجر به بروز پدیده داعش گردید، مورد بررسی دقیق قرار داده است. همچنین، شیوه و راهکارهای به‌کار گرفته شده توسط مجموعه‌های تکفیری، نقش پشت پرده قدرت‌های بين‌المللی و منطقه‌اي در حمایت و هدایت تکفیری‌ها، پشتوانه‌های فکری و اعتقادی آنها و ‌… از جمله موضوعاتی هستند که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته‌اند. شایان ذکر است که کتاب اصلی به زبان عربی شامل ۵۰۰ صفحه است که ۳۰۰ صفحه آن به متن کتاب و الباقی به مقالات منتشر شده نویسنده در رسانه‌ها اختصاص دارد. متن ترجمه شده به مقالات نپرداخته و فقط ۳۰۰ صفحه متن اصلی ترجمه شده است‌.