ستیغ مران

نقش ایران در مقاومت یمن

تألیف: جواد مددي

ويراستار: مريم حميدي

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۶۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۶

موضوع: ايران – روابط خارجي ـ يمن (جمهوري) -تاريخ -قرن ۲۱م. -جنبش‌ها و قيام‌ها – انقلاب اسلامي، ۱۳۵۷ – تأثير بر کشورهاي اسلامي

قیمت: ۱۵۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب ستیغ مران نوشته جواد مددی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی نقش ایران در مقاومت یمن و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب ستیغ مران موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب ستیغ مران یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب ستیغ مران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

هم‌زمان با آغاز تحولات بیداری اسلامی در خاورمیانه و شمال آفریقا، یمن نیز شاهد تظاهرات‌ گسترده مردمی علیه جریان حاکم و همچنین دخالت فزاینده سعودی‌ها در این کشور بود. با این حال اعتراضات مسالمت‌آمیز انقلابیون یمنی که خواستار اصلاح وضع موجود بودند، با دخالت همه‌جانبه عربستان برای حفظ دستگاه حاکم وارد بحران شد؛ به نحوی که مقاومت انقلابیون یمنی با رهبری جنبش انصارالله در مخالفت با ریاست‌جمهوری عبدربه منصور هادی، معاون رئیس‌جمهور مستعفی و دست‌نشانده سعودی در این کشور، با حمله نظامی عربستان و همراهی برخی از کشورهای عربی منطقه پاسخ داده شد. توجیه عربستان برای این حمله نامشروع و غیرقانونی نیز همان بهانه همیشگی خود، یعنی دخالت ایران در کشورهای منطقه است که این بار آن را در قالب نفوذ ایدئولوژیک تهران در یمن برای به حاکمیت رساندن جنبش انصارالله به رهبری عبدالملک حوثی در این کشور مطرح می‌کند.

در این میان رسانه‌های غربی و عربی نزدیک به سعودی نیز به این روند دامن زده و انقلاب یمن را در ادامه انقلاب اسلامی ایران و جنبش انصارالله را نیز نماینده تهران در یمن معرفی کرده‌اند تا تحت القای این موضوع به نوعی برای حملات نظامی سعودی به یمن تحت حمایت سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و انگلیس و کشتار مردم بی‌گناه این کشور مشروعیت‌بخشی کنند. این در حالی است که این کشور و رسانه‌های حامی آن، تاکنون هیچ مدرک و سندی مبني بر ارائه کمک‌های مالی و تسلیحاتی ایران به انقلابیون یمنی به‌خصوص جنبش انصارالله ارائه نکرده‌اند.

اگرچه در خصوص اتهام دخالت جمهوری اسلامی ایران در یمن و به طور کلی بحران این کشور می‌توان دیدگاه‌های مختلفی را مورد تحلیل و واکاوی قرار داد، اما واقعیت آن است که نقش‌آفرینی ایران در روند انقلاب یمن، همچون سایر حوزه‌های سیاست خارجی این کشور مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی با هدف بازگرداندن حقوق از دست رفته مردم يمن و رهایی از مداخله خارجی است که تحت حمایت‌های معنوی و سیاسی تهران صورت مي‌پذيرد. این سیاست بر اساس ایجاد قابلیت استراتژیک‌سازی روابط با یمن بر مبنای تعلقات ژئوپلیتیک با محوریت گفتمان انقلاب اسلامی است. ابزار این سیاست نیز اثرگذاری نرم بر انقلابیون با در نظر گرفتن سابقه فرهنگی، تعلقات مذهبی یکسان و وجود دشمنان مشترک است.

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور به منظور بررسی نقش ایران در مقاومت یمن، اقدام به انتشار کتاب «ستیغ مران» کرده است. کتاب حاضر بیانگر روند شکل‌گیری جنبش انصارالله، آنچه دیگران درباره نقش ایران در یمن می‌گویند و همچنن واقعیت‌های حضور و نفوذ ایران در یمن و حمایت از انقلاب مردمی این کشور به رهبری جنبش انصارالله است. بر این اساس مطالعه کتاب حاضر می‌تواند تصویر روشنی از واقعیت‌های ارتباط و نقش ایران در مقاومت ملی و اسلامی مردم یمن به خواننده ارائه کند.