سپيد علمان

بازخيزي زيديه

 

تألیف: سعدالله زارعي

ويراستار: مجتبي بهرامي

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۹۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  مرداد ۱۳۹۵

موضوع: زيديه – يمن – تاريخ – جنبش‌هاي اسلامي – قرن ۲۱م.

 

قیمت: ۱۴۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب سپید علمان؛ بازخیزی زیدیه نوشته سعدالله زارعی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی زیدیه و تفکراتشان و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب سپید علمان؛ بازخیزی زیدیه موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ سپید علمان؛ بازخیزی زیدیه یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب سپید علمان؛ بازخیزی زیدیه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

يمن کشوري مهم و راهبردي در شبه‌جزيره عربستان به شمار مي‌آيد. اين کشور از لحاظ فرهنگي و مذهبي تمايزات زيادي با همسايگان خود دارد. آنچه يمن را از لحاظ فرهنگي و مذهبي متمايز مي‌کند، مذهب زيديه در اين کشور است. رهبران و سادات زيدي که از عمامه و دستار سفيد استفاده مي‌کردند و به همين دليل به سپيد علمان معروف شدند، امروز ميراثي را بر جا گذاشته‌اند که در قالب انصارالله، نقش مهمي در تحولات يمن و مقابله با تجاوزات خارجي ايفا مي‌کنند. فعاليت‌هاي انصارالله که به نوعي بازخيزي زيديه در يمن به شمار مي‌آيد از جهت‌های گوناگون حايز اهميت است.

کتاب حاضر از مجموعه مقالاتي تشکيل شده که توسط آقاي دکتر سعدالله زارعي پیش‌تر در جرايد و نشريه‌هاي مختلف انتشار يافته‌اند. اگرچه هر يک از مقالات کتاب به دوره و تحولي خاص در يمن اختصاص دارد، با اين حال پايایی تحليل‌هاي صورت گرفته، نه‌تنها آنها را در گذر زمان بي‌اختيار نکرده، بلکه اعتبار نيز بخشيده است. به نوعي که خواننده با مطالعه کتاب، به درکي درست و تحليلي عميق از تحولات يمن و نقش انصارالله دست مي‌يابد. بر این اساس کتاب حاضر از شش فصل تشکیل و سعي شده است طي يک روند منطقي مباحثي همچون اصول عقايد زيديه، سير تحول و وضعيت آن در يمن پرداخته شود. همچنين کتاب به نقش انصارالله در انقلاب يمن و مصاف آن با عربستان سعودي نيز پرداخته است. در بخش پاياني کتاب نيز چالش‌هاي يمن و چشم‌انداز انصارالله مورد توجه قرار گرفته‌اند.