صادق الوعد

تدوين و تصحيح: سعدالله زارعي

مصاحبه‌گران: دکتر شعيب بهمن، علي آذري

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۹۲ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۷

موضوع: مغنيه، عماد ۱۹۶۲ –  ۲۰۰۸م. ـ حزب‌الله (لبنان) -شهيدان -لبنان  -سرگذشت‌نامه

قیمت: ۳۰۰/۰۰۰ ریال

 

سخن ناشر

ابعاد فرهنگي شخصيت‌هايي که در حوزه‌اي غيرفرهنگي درخشيده‌اند، نوعاً به سادگي به چشم نمي‌آيند و حال آنکه در پاره‌اي از اوقات بعد فرهنگي يک شخصيت از بعد ديگري که به او شهرتي بخشيده برتر است‌.

شهيد مصطفي چمران، شهيد عماد مغنيه، شهيد مجيد شهرياري از اين نمونه‌ها هستند‌. اين هر سه در ابعاد فرهنگي و معنوي ويژگي‌هايي داشته‌اند که در ذيل آنچه به آن شهرت يافته‌اند، پنهان مانده است‌. شهيد چمران و شهيد مغنيه در عين آنکه در حوزه نظامي و امنيتي خوش درخشيده‌اند و به سزا شهرت يافته‌اند اما بعد معنوي و روحاني آنان به هيچ وجه کمتر از بعد نظامي آنان نبوده است‌. کما اينکه شهرياري در حوزه علوم انساني صاحب نظر و از نظر اخلاقي نيز انسان بسيار تأثيرگذاري بوده است اما شهرت او در بخش هسته‌اي مانع تماشاي جلوه‌هاي علمي و معنوي او شده است‌.

کنگره بزرگداشت شهيد عماد مغنيه ـ تهران ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ـ فرصتي فراهم کرده است تا ما به ابعاد مختلف شخصيتي او نزديک‌تر شويم‌. از اين رو جمعي از همکاران و محققان مؤسسه مطالعات راهبردي انديشه‌سازان نور بر آن شدند تا در تکميل کار کنگره و براي ماندگاري آنچه در اين راستا صورت مي‌گيرد، اثري را به جامعه علمي کشور تقديم نمايد‌.

وقتي خواستيم نامي براي اين کتاب بيابيم در انتخاب يکي از ميان واژگان بلندي که درباره او گفته شده بود، متحير مانديم. ناگزير با تقديم چند صلوات از خداوند خواستيم در اين عنوان‌گذاري، کامل‌ترين تعبيري که در حق اين شهيد رواست، عنايت کند. آيه ۵۴ سوره مبارکه مريم آمد و نام کتاب شد «صادق الوعد» که در حق اسماعيل نبي بيان شده است و نيز دلالتي دارد بر «مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا».