طالبان 

 

تألیف: غلامعلي صفاري

ويراستار: رضا قاسمي زماني

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۲۶۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  ۱۳۹۵

موضوع: گروه طالبان – افغانستان – تاريخ – ۱۳۶۸ – جنبش‌ها و قيام‌ها

قیمت: ۱۸۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب طالبان نوشته غلامعلی صفاری یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی طالبان و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب به پژوهشگرانی که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند کمک می‌کند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب طالبان موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ طالبان یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب طالبان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

درباره زمینه‌های پیدایش، ماهیت، عقاید و رفتارهای گروه طالبان و وابستگی‌های آن به برخی از دولت‌های منطقه که موجب تأمین منابع مالی، اطلاعاتی و تسلیحاتی اين گروه شده، مطالب و مباحث مختلفي وجود دارد که سنجش درست و صحيح آنها نيازمند پژوهشي عميق در اين باره است. از سوي ديگر تغيير و تحولاتي که اين گروه در سال‌هاي اخير شاهد ان بوده، از جهات مختلف حايز اهميت است. زيرا اين گروه که زماني بر افغانستان تسلط داشت و موفق به تشکيل دولت شده بود، در گذر زمان تا حدي قدرت خود را از دست داد. اگر چه طالبان همچنان سعي مي کند به انحاء مختلف خود را در افغانستان نيرويي قدرتمند نشان دهد، اما در سال‌هاي اخير به ويژه پس از مرگ ملاعمر با مشکلات و چالش‌هاي زيادي مواجه شده است. به نحوي که در اين گروه چند دستگي‌هايي به خصوص در حوزه رهبري بوجود آمده و احتمال انشعاب آن قوت گرفته است.

بر اين اساس با توجه به تحولات سال‌هاي اخير، شناخت طالبان امري لازم و ضروری به نظر می‌رسد. در اين راستا مؤسسه انديشه‌سازان نور که تلاش دارد با نگاهي موشكافانه، دقيق و علمي موضوعات و تحولات جهان اسلام را واكاوي كند و از اين طريق تا حد ممكن زوايا و لايه‌هاي پنهان درون كشورها و مناطق اسلامي را آشكار سازد، اقدام به انتشار كتاب طالبان كرده است. کتاب حاضر سعي دارد به بررسي نحوه شکل‏گیری، ساختار تشکیلاتی، نحوه تعامل یا روابط طالبان با سایر بازیگران اعم از محلی، منطقه‏ای و بین‏المللی، ماهیت اقدامات سیاسی، امنیتی، اجتماعی و…، پردازد. بدون ترديد، ارائه نظريات و پيشنهادهاي پژوهشگران و مجامع علمي كشور بر غنا و جامعيت اين‌گونه موضوعات خواهد افزود.