عراق در جستجوي آينده

 

تألیف: دكتر حسن لطيف الزبيدي، استاد نعمه محمد العبادي، دكتر عاطف لافي السعدون

مترجم: علي شمس

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۵۵۷ ص

نوبت چاپ: اول ـ  ۱۳۹۵

موضوع: عراق – سياست و حكومت – قرن ۲۰ م. تاريخ – حمله ايالات متحده، ۲۰۰۳ م. – تاريخ – آينده‌نگري – قرن ۲۱م. – سياست و حكومت

 

قیمت: ۳۰۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب عراق در جستجوی آینده نوشته حسن لطیف الزبیدی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به موضوع کشور عراق و حوادث و اتفاقات آن می‌پردازد. این کتاب به پژوهشگرانی که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند کمک می‌کند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب عراق در جستجوی آینده موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ عراق در جستجوی آینده یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب عراق در جستجوی آینده را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

عراق را مي‌توان يكي از مهم‌ترين حوزه‌هاي استراتژيك در محيط پيراموني جمهوري اسلامي ايران تلقي كرد كه طي دهه‌هاي گذشته تحولات سياسي و اجتماعي متعددي را تجربه كرده است. تحولات عراق با توجه به مجاورت جغرافيايي اين كشور با ايران، پيوندها و روابط فرهنگي ـ اجتماعي دو كشور و روابط و چالش‌هاي سياسي ـ امنيتي خاص بين دو طرف در دوره‌هاي گذشته در مقايسه با ساير كشورهاي منطقه و حتي همسايگان از اهميتي بالا براي ايران برخوردار است. عراق در دوره بعث شاهد حاكميت نظام سياسي اقتدارگرا و حكومت شخصي شده، محيط اجتماعي بسته و سياست‌زده و ضعف‌هاي اقتصادي نهادينه شده و سياست خارجي تهاجمي و ماجراجويانه بود كه باعث درگيري اين كشور در جنگ‌هاي متعدد و مواجهه با فشارهاي سياسي، اقتصادي و نظامي اساسي شد كه در نهايت بستري مناسب را براي تهاجم خارجي و اشغال فراهم كرد.

عراق در دوره پس از صدام مرحله جديد و متفاوتي از تحولات سياسي و اجتماعي و روابط خارجي را سپري مي‌كند كه باعث ظهور شرايط پيچيده و متناقض در اين كشور شده است و در اين خصوص مي‌توان به مؤلفه‌هايي مانند دموكراسي نوظهور و رقابت‌ احزاب و گروه‌هاي سياسي، تكثر و تنوع در عرصه‌هاي فرهنگي ـ اجتماعي، ناامني و چالش‌ها و مناقشه‌هاي قومي و مذهبي و حضور و تأثيرگذاري خارجي اشاره كرد. با توجه به اهميت عراق براي ايران و تأثيرگذاري‌هاي متقابل بين دو كشور، درك صحيح شرايط جديد و پيچيده عراق كه بيم‌ها و اميدهاي مختلفي را درباره آينده اين كشور ايجاد كرده است، رسالتي مهم براي مراكز مطالعاتي و پژوهشي كشور محسوب مي‌شود. بر اين اساس مؤسسه مطالعات انديشه‌سازان نور در راستاي گسترش پيوندهاي دو ملت ايران و عراق و توسعه روابط دو كشور و هم‌چنين ارتقاي منافع جمهوري اسلامي ايران، اقدام به انتشار مجموعه‌اي از متون پژوهشي و ترجمه شده به منظور شناخت بهتر شرايط جديد عراق مي‌كند.

كتاب حاضر ترجمه اثري است كه از سوي مجموعه‌اي از مؤلفان و پژوهشگران عراقي در خصوص شرايط سياسي و اجتماعي اين كشور تدوين و در سال ۲۰۰۸ توسط مركز مطالعات و تحقيقات عراق به زبان عربي چاپ شده است. اطلاعات و داده‌هاي عيني كتاب كه ديدگاه‌هاي تحليلي مناسبي را در مورد وضعيت اين كشور ارائه مي‌دهد مربوط به تحولات اين كشور تا سال ۲۰۰۸ ميلادي است. نويسندگان در اين كتاب سعي كرده‌اند تا از يك‌سو به تحولات سياسي ـ اجتماعي عراق از دوره صدام تا دوره جديد بپردازند و از سوي ديگر با تبيين نقش بازيگران مختلف داخلي و خارجي در اين كشور، سناريوهاي معطوف به آينده عراق را مورد بررسي قرار دهند.

گفتني است، صحنه عراق طي سال هاي پس از ۲۰۰۸ شاهد تحولات قابل توجهي بوده که از جمله مهم‌ترين آنها خروج کامل نظاميان امريکايي از عراق است که با توجه به دوره مورد بررسي تحولات در اين کتاب، لحاظ نشده‌اند. اميد است، انتشار اين كتاب بتواند گامي مفيد براي افزايش آگاهي‌ها درباره شرايط عراق و تأثيرگذار در اتخاذ سياست‌ها و اقدامات سازنده در قبال اين كشور باشد.