عمليات تغيير

ارتباط‌شناسي شبکه تغيير جهاني و عمليات تغيير ايران

تألیف: سعدالله زارعي

ويراستار: مجتبی بهرامی

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۹۲ ص

نوبت چاپ: اول ـ  تابستان ۱۳۹۵

موضوع: تغيير حکومت -ايران- فرهنگ‌زدايي

قیمت: ۱۴۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب عملیات تغییر نوشته سعدالله زارعی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مسئله‌ی ‌ارتباط‌شناسی ‌شبکه‌ی ‌تغییر‌ جهانی ‌و ‌عملیات‌ تغییر ‌ایران می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب عملیات تغییر موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ عملیات تغییر یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌المل داشته باشد. خواندن کتاب عملیات تغییر را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

غرب در يکي دو قرن اخير تلاش گسترده‌اي ناظر به کنترل مجامع اسلامي به عمل آورده که محصول آن به شکل‌هاي متفاوتي بروز و ظهور کرده است. برنامه کنترل جهان اسلام به پيدايي سازوکارهاي خاص نظير انعقاد پيمان‌ها و توافقات بين يک يا مجموعه‌اي از کشورهاي غربي، يک يا چند کشور مسلمان، ايجاد مراکز نظامي و حتي سرفرماندهي ناوگان‌ها، نفوذ در سيستم بانکي و اقتصادي کشورها منجر شده است؛ اما در عين حال، اقدامات غرب بيش از آنکه بر تدابير سخت‌افزارانه اتکا داشته باشد، بر اقدامات نرم و يا استفاده از ظرفيت کشورهاي هدف استوار گرديده است.

ايجاد مراکز فکري، شبکه‌هاي توليد و انتشار نظريه‌پردازي در حوزه علوم انساني، تفهيم و ترجيح دادن آنها به سنت‌ها و باورهاي بومی و سنتی و ايجاد شبکه‌هاي انساني در منطقه به گونه‌اي که «انتقال‌دهنده‌اي منضبط» باشند، بخش مهمي از فعاليت‌هاي غرب به حساب مي‌آيند. با وجود اين به دلايلي، در بين نخبگان جهان اسلام نوعي خوش‌بيني نسبت به غرب وجود دارد که مانع درک درست مسائل مي‌شود. کافي است اين نکته را در نظر بگيريم که حوزه علوم انساني در اين کشورها به شدت تحت تأثير آراء و انديشه‌هاي مغرب زمين قرار دارد و زماني که از ناروايي آن سخن به ميان آيد، گمان مي‌شود طبيعت علم و تکنولوژي چنين است. بر اين اساس تحت نفوذ قرار داشتن و رفتاري مطابق با سياست‌ها و منافع غرب داشتن به مرور به پديده‌ای طبيعي تبديل گرديده است.

مؤسسه مطالعات راهبردي انديشه‌سازان نور از سال ۱۳۸۵ که وارد عرصه تأليف کتاب و عرضه عمومي آن گرديد، درصدد برآمده با شناسايي موضوعات مهم و اثرگذار در اين حوزه، به سهم خود به روشنگري محيط پيش‌رو بپردازد.

آنچه در اين کتاب ملاحظه مي‌کنيد ماحصل تلاش آقاي دکتر سعدالله زارعي است که سعي دارد مسئله مهم عمليات فرهنگي غرب در جهان اسلام را واکاوي کند. اميد است اين کتاب بتواند راهي را براي شناخت دقيق‌تر و علمي‌تر موضوعي که مورد اهتمام نويسنده محترم قرار دارد، فراروي خواننده ارجمند بگشايد.