فرصت‌هاي ايران در پساتروريسم

تألیف: علی گلچین، سجاد مرادی کلارده

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۷۷ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۷

موضوع: تروريسمايران ـ  پيشگيري – سياست دولت– قدرت (علوم اجتماعي)-خاورميانه -تاريخ- قرن ۲۱م.

قیمت: ۲۰۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

 

کتاب فرصت‌های ایران در پساتروریسم نوشته علی گلچین و سجاد مرادی کلارده یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی ایران در جهان مدرن و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب فرصت‌های ایران در پساتروریسم موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ فرصت‌های ایران در پساتروریسم یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌المل داشته باشد. خواندن کتاب فرصت‌های ایران در پساتروریسم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

طی سال‌های اخیر، روند تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در غرب آسیا از چنان شتاب و عمقی برخوردار بوده است که برای بررسی همه ابعاد و جوانب مختلف آن، باید مجموعه‌ای از متغیرها و مؤلفه‌های اثرگذار در هر یک از تحولات اعم از زمینه‌های تاریخی، موقعیت‌ جغرافیایی، وضعیت اقتصادی و از همه مهم‌تر بازیگران سیاسی دخیل را مورد ارزیابی قرار داد. بررسی و واکاوی دقیق و موشکافانه تحولات جهان اسلام به خصوص منطقه غرب آسیا از دو جهت حائز اهمیت است:

نخست آنکه، موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بطن تحولات منطقه به عنوان یک بازیگر اثرگذار و اثرپذیر ایجاب می‌کند که این تحولات تحت یک نگاه کارشناسانه و دقیق مورد بررسی قرار گرفته و هرگونه ارتباط آنها با منافع و امنیت ایران در صحنه‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد.

دوم آنکه، تولید علم و نگاه بومی به تحولات منطقه فارغ از تحلیل‌ها و گزارش‌های گوناگون و بعضاً جهت‌داری که از آن سوی مرزها و از طریق رسانه‌های مختلف و اندیشکده‌های غربی و عربی در دسترس دانشجویان، اساتید و سایر علاقمندان حوزه‌های سیاسی و دیپلماتیک قرار می‌گیرد، می‌تواند در ایجاد یک نگاه و رویکرد متفاوت به سیر تحولات جاری در عرصه های منطقه‌ای و بین‌المللی، مفید و موثر باشد.

در حال حاضر، اگرچه با وقوع هر تحول یا بحرانی، تحلیل‌های مختلف در قالب یادداشت، گزارش و ترجمه در سایت ها، خبرگزاری‌ها و نشریه‌های مختلف انتشار می‌یابد که هر یک از دریچه‌ای خاص به تحلیل و بررسی موضوعات می‌پردازند، اما به نظر می‌رسد برای بررسی عمیق هر کدام از تحولات باید یک نگاه دقیق‌تر و کارشناسی‌تر به موضوعات داشت تا بتوانند فراتر از نگاه تحول‌محور به رویدادها، روند تحولات را با نگاهی عمیق‌تر و وسیع‌تر مورد واکاوی قرار دهند. تحقق این مسئله نیازمند بهره‌گیری از کارشناسان مجرب و ارائه تحلیل‌های کارشناسی و تخصصی در حوزه‌های مختلف سیاسی، منطقه‌ای و بین‌الملل است. بدون شک کتاب بهترین ابزاری است که می‌تواند نتایج پژوهش کارشناسان و متخصصان را در معرض دید علاقه‌مندان بگذارد.

«مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور» با توجه به رسالت و اهداف خود، نسبت به تالیف و انتشار کتاب‌های مختلف که حاصل مطالعات و پژوهش‌های بومی و تخصصی است، مبادرت ورزیده و تلاش دارد از این طریق، در راستای آگاهی‌بخشی جهت درک عمیق از تحولات جهان اسلام و منطقه غرب آسیا گام بردارد. امید است که تجربه مطالعاتی این مؤسسه به موازات بهره‌گیری از کارشناسان برجسته بتواند زمینه‌های مطالعات عمیق تحولات جهان اسلام و منطقه غرب آسیا را برای همه علاقه‌مندان فراهم نماید.

کتاب حاضر با نگاهی آینده‌نگرانه به بررسی فرصت‌های ایران در دوران پساتروریسم پرداخته و افزایش قدرت و عمق نفوذ ایران را در سه سطح سیاسی‌ـ ا‌منیتی، اقتصادی و فرهنگی مورد واکاوی قرار داده است.

ایران به عنوان یکی از بازیگران اصلی مبارزه با تروریسم در غرب آسیا، نقش ویژه‌ای در شکست گروه‌های تروریستی‌ـ‌تکفیری از جمله در عراق و سوریه ایفا کرده است. اگرچه در غرب اینگونه وانمود می‌شود که حضور ایران در صف اول جنگ علیه تروریسم، چالش‌ها و هزینه‌های زیادی برای جمهوری اسلامی دربرداشته، اما واقعیت آن است که مبارزه علیه تروریسم، زمینه‌ساز فرصت‌های بی‌شماری برای سیاست خارجی ایران در منطقه بوده است. با توجه به نقش برجسته ایران در تحولات منطقه در دوران مبارزه با گروه‌های تروریستی، این پرسش همواره وجود داشته که «پس از فروکش کردن امواج تروریسم، جمهوری اسلامی از چه موقعیتی در غرب آسیا و نظام بین‌الملل برخوردار خواهد شد؟»