مشق شلیک 

روند و آثار ائتلاف های عربستان علیه ایران

تألیف: جواد مددی

ويراستار: سمیرا یوسفی

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۹۷ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۶

موضوع: جنبش انصارالله یمن –  یمن (جمهوری) ـ تاریخ -اعتراض‌ها -۲۰۱۱ م. عربستان سعودی- روابط خارجی 

قیمت: ۱۷۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب مشق شلیک نوشته جواد مددی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی روند و آثار ائتلاف‌های عربستان علیه ایران و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب مشق شلیک موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب مشق شلیک یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب مشق شلیک را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

طی سال‌های گذشته، محور اصلی سیاست خارجی عربستان سعودی در روند تحولات منطقه، مقابله با قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران و ایجاد چالش برای آن بوده است. به نحوی که این کشور تمام توان داخلی و منطقه‌ای خود را صرف مقابله و ائتلاف‌سازی علیه ایران کرده است؛ زیرا قدرت منطقه‌ای ایران به عنوان اصلی‌ترین رقیب عربستان در خاورمیانه، از یک دهه گذشته تاکنون به شکل مستمر رو به گسترش نهاده و طی تحولات بیداری اسلامی نیز اوج‌گیری روزافزونی یافته است. ضمن آنکه افزایش و ارتقای ضریب نفوذ و عمق استراتژیک ایران در عراق، سوریه، بحرین، یمن، لبنان و سایر کشورهای اسلامی به همراه افزایش قدرت بازدارندگی نظامی تهران، به ویژه در حوزه موشکی و همچنین توسعه توان و پیشرفت‌های هسته‌ای این کشور در نگرانی و به تبع آن، تقویت رویکرد خصمانه مقامات آل سعود در پیگیری سیاست خارجی ائتلاف‌ساز عربستان علیه ایران تأثیر بسزایی داشته است.

از این رو مقامات آل سعود، در کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه و یمن به شکل‌های مختلف اعم از مداخله مستقیم و غیرمستقیم، اقدام به مقابله با نفوذ معنوی ایران کرده‌اند که شاکله اصلی آن را یارگیری از کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای ایجاد ائتلاف‌های گسترده علیه ایران تشکیل داده است. همچنین عربستان سعودی برای ضربه زدن به ایران حتی از جریان‌های تکفیری در منطقه حمایت کرده و برای تشدید فشار اقتصادی علیه تهران، به کاهش تصنعی قیمت نفت، تحت حمایت برخی از کشورهای عربی و غربی روی آورده است.

با همه این احوال، اقدامات صورت گرفته از سوی دولت سعودی نه تنها در هیچ‌یک از کشورهای هدف به نتیجه نرسیده و ایران همچنان بازیگر اصلی و پیروز در مناطق حوزه نفوذ خود محسوب می‌شود، بلکه در جوانب مختلف خود آثار کلی را بر وجوه منطقه‌ای و بین‌المللی سیاست خارجی عربستان مترتب نموده است که به نظر می‌رسد مهم‌ترین آن‌ها مخدوش شدن وجهه منطقه‌ای و بین‌المللی، صرف هزینه‌های اقتصادی بیهوده و عدم توانایی رهبری جهان عرب است.

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور به منظور بیان ابعاد و پیامدهای سیاست خارجی ناکام آل سعود در منطقه که عملاً در تقابل و رویارویی با ایران شکل گرفته، اقدام به انتشار کتاب «مشق شلیک؛ روند و آثار ائتلاف‌های عربستان علیه ایران» کرده است. در کتاب حاضر تلاش شده است سیاست امنیتی و خارجی عربستان و همچنین چشم‌انداز ائتلاف‌های شکل‌گرفته توسط این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران بیان شود.