کتاب مقاومت در اسلام؛ نظریه و الگو

مقاومت در اسلام؛

نظریه و الگو 

تألیف: دکتر اصغر افتخاری، استاد دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام)

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۶۵۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۹

موضوع: مقاومت مدنی – جنبه‌های مذهبی – اسلام – نهضت‌های مقاومت – امنیت ملی

سخن ناشر

«مقاومت» از آغاز در «نهاد بشر» قرار داده شده است و وجه بارز انسانیت می‌باشد. در تاریخ ملل هم، مقاومت به عنوان یک ارزش بنیادین مطرح شده و اقوام و تمدن‌ها با آن مورد سنجش و ارزش‌گذاری قرار می‌گیرند. پویایی و پایایی هر تمدن و تدین هم به میزان استقامت و پایداری پیروان آنان بازمی‌گردد.

در شرایع آسمانی هم «استقامت» جایگاه بارز و برجسته‌ای دارد و از آن به عنوان یک سپر بازدارنده از آسیب و انحراف یادشده و نسبت برجسته‌ای با «صراط مستقیم» دارد و در اسلام، مؤمنان با تکرار آن تمرین داده شده‌اند. «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ، صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِالمَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ». عدم استقامت از این منظر بسیار نکوهیده و سبب گمراهی است.

اگرچه استقامت در همه ادیان مورد تأکید بوده است، شاید بتوان گفت اسلام بر آن تأکید بیشتری داشته است، تا جایی که پیامبر اکرم«صلی‌الله علیه و آله و سلم» می‌فرماید: «دستور به استقامت مرا پیر کرده است چرا که از عدم استقامت پیروانم بیمناکم». استقامت در کلام الهی سبب اصلی جلب عنایت خاص خداوندی است و مطمئن‌ترین راه هم به حساب می‌آید:«إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ» (فصلت/۴۱)

تجربه ۲۵۰ ساله «دوران حضور» ائمه شیعه صلوات‌الله علیهم هم به نحو بسیار بارزی و بارزتر از هر قطعه تاریخی دیگر به وصف «استقامت» آراسته است. اینکه در طول این دوران ائمه در حصر، حبس و تحت شکنجه و آزار قرار داشته و در نهایت به شهادت رسیده‌اند و با این وجود امروز یا به عنوان رهبران اسلام ـ از سوی اهل سنت ـ و یا به عنوان «جانشینان به حق پیامبر» شناخته می‌شوند و بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا، شیعه آنان خوانده می‌شوند، برخاسته از آن استقامت است.

با این وجود و علیرغم آنکه هزاران کتاب در باب پیامبران، امت‌ها و شخصیت‌های مقاوم نوشته شده است، اما جای یک کتاب که این خط سیر بنیادین را یک جا بررسی کرده و «تئوریزه» کند، خالی بود تا اینکه استاد فرهیخته و متفکر و صاحب نام در میان اساتید و جامعه جمهوری اسلامی جناب آقای دکتر اصغر افتخاری عضو محترم هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام دست به کار شد و این اثر ثمین و ماندگار را برای جامعه علمی و رهروان تفکر مقاومت به رشته تحریر درآورد.

در اینجا لازم است از زحمات برادران جواد ذاکری و محمد فاتحی که در طرح اولیه این اثر نقش‌آفرینی کرده‌اند و برادر محترم رضا دیبا که در تهیه نمایه سعی بلیغی کرده، سرکار خانم مرضیه روشن‌روان که در صفحه‌بندی و اعمال اصلاحات زحمت کشیده و نیز از جناب آقای محمد فامیل‌علیونی که طراحی جلد را به عهده داشته است صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.