کتاب مقاومت در اسلام؛ نظریه و الگو

 

مقاومت در اسلام؛

نظریه و الگو 

تألیف: دکتر اصغر افتخاری، استاد دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام)

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۶۵۵ ص

نوبت چاپ: اول ـ  بهار ۱۳۹۹

موضوع: مقاومت مدنی-جنبه‌های مذهبی  ـ اسلام-نهضت‌های مقاومت-امنیت ملی 

قیمت: ۸۰۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب مقاومت در اسلام نوشته اصغر افتخاری یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به نظریه و الگوی مقاومت در دین اسلام می پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن‌تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب مقاومت در اسلام موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب‌ مقاومت در اسلام یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسائل سیاسی بین‌الملل داشته باشد. خواندن کتاب مقاومت در اسلام را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

«مقاومت» از آغاز در «نهاد بشر» قرار داده شده است و وجه بارز انسانیت می‌باشد. در تاریخ ملل هم، مقاومت به عنوان یک ارزش بنیادین مطرح شده و اقوام و تمدن‌ها با آن مورد سنجش و ارزش‌گذاری قرار می‌گیرند. پویایی و پایایی هر تمدن و تدین هم به میزان استقامت و پایداری پیروان آنان بازمی‌گردد.

در شرایع آسمانی هم «استقامت» جایگاه بارز و برجسته‌ای دارد و از آن به عنوان یک سپر بازدارنده از آسیب و انحراف یادشده و نسبت برجسته‌ای با «صراط مستقیم» دارد و در اسلام، مؤمنان با تکرار آن تمرین داده شده‌اند. «اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ، صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِالمَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ». عدم استقامت از این منظر بسیار نکوهیده و سبب گمراهی است.

اگرچه استقامت در همه ادیان مورد تأکید بوده است، شاید بتوان گفت اسلام بر آن تأکید بیشتری داشته است، تا جایی که پیامبر اکرم«صلی‌الله علیه و آله و سلم» می‌فرماید: «دستور به استقامت مرا پیر کرده است چرا که از عدم استقامت پیروانم بیمناکم». استقامت در کلام الهی سبب اصلی جلب عنایت خاص خداوندی است و مطمئن‌ترین راه هم به حساب می‌آید:«إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ» (فصلت/۴۱)

تجربه ۲۵۰ ساله «دوران حضور» ائمه شیعه صلوات‌الله علیهم هم به نحو بسیار بارزی و بارزتر از هر قطعه تاریخی دیگر به وصف «استقامت» آراسته است. اینکه در طول این دوران ائمه در حصر، حبس و تحت شکنجه و آزار قرار داشته و در نهایت به شهادت رسیده‌اند و با این وجود امروز یا به عنوان رهبران اسلام ـ از سوی اهل سنت ـ و یا به عنوان «جانشینان به حق پیامبر» شناخته می‌شوند و بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا، شیعه آنان خوانده می‌شوند، برخاسته از آن استقامت است.

با این وجود و علیرغم آنکه هزاران کتاب در باب پیامبران، امت‌ها و شخصیت‌های مقاوم نوشته شده است، اما جای یک کتاب که این خط سیر بنیادین را یک جا بررسی کرده و «تئوریزه» کند، خالی بود تا اینکه استاد فرهیخته و متفکر و صاحب نام در میان اساتید و جامعه جمهوری اسلامی جناب آقای دکتر اصغر افتخاری عضو محترم هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام دست به کار شد و این اثر ثمین و ماندگار را برای جامعه علمی و رهروان تفکر مقاومت به رشته تحریر درآورد.

در اینجا لازم است از زحمات برادران جواد ذاکری و محمد فاتحی که در طرح اولیه این اثر نقش‌آفرینی کرده‌اند و برادر محترم رضا دیبا که در تهیه نمایه سعی بلیغی کرده، سرکار خانم مرضیه روشن‌روان که در صفحه‌بندی و اعمال اصلاحات زحمت کشیده و نیز از جناب آقای محمد فامیل‌علیونی که طراحی جلد را به عهده داشته است صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.