نبرد با پسران امیه

نقش نيروي قدس در شکست تروریسم در سوریه

تألیف: فرزان شهیدی

ويراستار: مریم حمیدی

مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور 

۱۸۱ ص

نوبت چاپ: اول ـ  اسفند ۱۳۹۵

موضوع: سپاه پاسداران انقلاب اسلامي. قرارگاه قدس – تروريست‌ها – سوريه – ايران – روابط خارجي – تاريخ – جنگ داخلي، ۲۰۱۱م. – سياست و حکومت – قرن ۲۱ م.

قیمت: ۱۶۰/۰۰۰ ریال

 

معرفی کتاب

کتاب نبرد با پسران امیه نوشته فرزان شهیدی و مریم حمیدی یکی از کتاب‌های نشر اندیشه‌‌سازان نور است که به مساله‌ی نقش نیروی قدس در شکست تروریسم در سوریه و حوادث و اتفاقات با محوریت این موضوع می‌پردازد. این کتاب برای پژوهشگرانی است که در زمینه علوم سیاسی و مسائل بین‌الملل فعالیت می‌کنند. بعضی از کتاب‌های این مجموعه به خوانندگان کمک می‌کند با شناخت تاریخ پرشکوه اسلام و بررسی آن با شرایط زمانه‌ی امروز بتوانند بینشی روشن تر از اوضاع زمانه داشته باشند. درباره کتاب نبرد با پسران امیه موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از سال ۱۳۹۶ تا امروز، فعالیت خود را در زمینه‌های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده‌پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. حاصل این فعالیت، تولید بیش از ۱۰۰۰ مقاله و کتاب پژوهشی است. کتاب نبرد با پسران امیه یکی از آثار تخصصی این مجموعه است که به خواننده کمک می‌کند درک عمیق‌تری از مسايل سیاسی داشته باشد. خواندن کتاب نبرد با پسران امیه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را به علاقه‌مندان و پژوهشگران علوم سیاسی و روابط بین‌الملل پیشنهاد می‌کنیم.

سخن ناشر

شروع بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی فرصت بی‌نظیری را برای برخی از دولت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مخالف محور مقاومت، جهت ضربه زدن به یکی از پایه‌های اصلی این محور که بیش از سه دهه در راه حمایت از آرمان فلسطین و مقابله با رژیم صهیونیستی گام برداشت و در این مسیر آسیب‌های جبران‌ناپذیری را نیز متحمل شده بود، فراهم کرد. به طوری که در مدت زمان کوتاهی گستره‌ای از دولت‌های غربی و عربی به رهبری آمریکا و عربستان سعودی، حجم عظیمی از ابزارهای لجستیکی و تسلیحاتی را در اختیار گروه‌های مختلف تروریستی از جمله داعش و جبهه‌النصره قرار دادند تا در یک جنگ نیابتی بتوانند نظام بشار اسد را سرنگون کرده و به تبع آن حلقه ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با یکی از بازوهای اصلی محور مقاومت، یعنی حزب‌الله لبنان را قطع کنند. در واقع، بحران سوریه سناریویی طراحی‌شده بود که هدف آن نه‌تنها حذف بشار اسد از نظام سوریه، بلکه نقشه‌ای برای تغییر موازنه قدرت در منطقه و مهار جمهوری اسلامی ایران است.

با توجه به اینکه این سناریو در راستای منافع رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی طراحی شده است، جمهوری اسلامی ایران طبق رسالت انقلابی و نهضتی خود در حمایت از آرمان مقاومت در منطقه که توسط تروریست‌های چندملیتی و حامیان بین‌المللی آنها در معرض خطر قرار گرفته است، سیاست خود را برمبنای حفظ سوریه از گزند بحران قرار داد و همه ظرفیت‌های مشروع خود را در این جهت به کار گرفت. بر این اساس، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان بازوی سیاست خارجی ایران در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و حمایت از نهضت‌های اسلامی، مأموریت یافت برای حفظ نظام سیاسی مشروع سوریه و مقابله با تروریست‌های تکفیری، در این کشور حضور یابد و با حمایت از نظام سوریه در ابعاد و جنبه‌های مختلف سیاسی، نظامی و حتی اجتماعی مانع از تحقق خواسته‌‌ها و توطئه‌های شوم دشمنان شود.

در طی سال‌های گذشته، توانایی نیروی قدس در بازسازی ارتش سوریه و شکل‌دهی به نیروهای مردمی آن باعث شد، سوریه در برابر معارضان مسلح مقاومت کرده و به تدریج آنها را به عقب‌نشینی‌های پی‌درپی وادار کند. این‌گونه حمایت‌ها نه تنها نظام سیاسی سوریه را نجات داد، بلکه در جلوگیری از گسترش گروه‌های تروریستی ـ تکفیری در منطقه نیز مؤثر واقع شد.

با توجه به اهمیت این مسئله، مؤسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور درصدد برآمد تا با انتشار کتاب حاضر، نقش‌آفرینی نیروی قدس در شکست گروه‌های تروریستی در سوریه را تجزیه و تحلیل کند. بنابراین، در این کتاب دلایل، روند و چگونگی حضور نیروی قدس در سوریه از جنبه‌های مختلف بررسی شده است.